Efektivní mikroogranizmy web

Domácí kompostování

Snižte svůj organický odpad o 25% bez much a hnilobného zápachu

Při špatné manipulaci s organickým odpadem začne hnít a zapáchat. Také je to půda pro miliony much létajících kolem vašeho domova. S Bokashi Organko Essential a bokashi otrubami organický odpad nehnije. Místo toho fermentuje, což vede ke sběru organického odpadu bez much a shnilého zápachu. Také objem organického odpadu je snížen o 25 %.

Pokud bydlíte v bytě a nemáte zahradu nebo jen chcete začít zodpovědně nakládat s organickým odpadem, doporučujeme vám pořídit si Bokashi Organko Essential.

Udržitelné řešení pro opětovné využití organického odpadu

Věděli jste, že 57 % organického odpadu končí ve směsném komunálním odpadu? Tam vypouští do atmosféry tuny emisích skleníkových plynů. Bokashi Organko Essential je udržitelné řešení, které vás vede k životu s nulovým odpadem a dává každému organickému odpadu nový účel. Stane se zdrojem pro nový život, protože během fermentačního procesu získáte prvotřídní kompostovou základnu a tekutinu bokashi.

Pokud hledáte udržitelné a jednoduché řešení pro nakládání s organickým odpadem bez nepříjemností, doporučujeme vám pořídit si Bokashi Organko Essential.

Vytvořte si vlastní prvotřídní organické hnojivo

Všichni zahrádkáři a farmáři a zahradníci chtějí dopřát své půdě co nejkvalitnější ošetření. S domácím BOKASHI kompostérem a efektivními mikroorganismy získáte fermentovanou prvotřídní BOKASHI tekutinu a kompost, jež obsahují všechny důležité živiny. Zlepšíte mikroflóru a poskytnete rostlinám lepší podmínky pro jejich růst; také bude úroda zdravější bez použití umělých hnojiv.

 

Rozdíl mezi minerálním hnojivem, organickým hnojivem a bokashi

Minerální hnojivo a organické hnojivo se liší především svým původem a složením. Minerální hnojivo se skládá z minerálních látek, jako jsou dusičnany, fosforečnany a draslík, které se získávají z přírodních zdrojů, jako jsou fosfority, dusičnanové kameny a usazeniny potaše. Obvykle obsahují pouze omezené množství živin a je třeba je aplikovat v pravidelných intervalech, aby rostliny měly dostatek živin.

Organické hnojivo se naproti tomu vyrábí z přírodních materiálů jako je kompost, hnůj, hobliny z rohoviny, kostní moučka, drůbeží trus, zelený odpad a další organický odpad. Hlavní výhodou toho je, že pomalu a nepřetržitě dodává živiny rostlinám, což pomáhá zlepšit strukturu půdy. Speciálním druhem organického hnojiva je bokashi, které se skládá z fermentovaného odpadu a mikroorganizmů. Fermentací se organické živiny rozkládají a zpřístupňují rostlinám. Zároveň se množí mikroorganizmy z bokashi, které později doplňují stávající půdní mikroorganizmy.

 

Bokashi má na zahradě mnoho výhod

Udržitelnost : Bokashi umožňuje recyklovat kuchyňský odpad a další organický odpad na zahradě místo jeho likvidace na skládkách nebo jiným způsobem.

Zlepšení půdy: Bokashi obsahuje účinné mikroorganizmy, které podporují a posilují půdu, půdní organizmy, půdní biologii a interakci půda-kořen-rostlina. Takto zpevněná půda s drobivou strukturou dokáže na sebe vázat více uhlíku a výrazně se zvyšuje i kapacita akumulace vody.

Zvyšte mikrobiální diverzitu: Bokashi podporuje rozvoj půdních mikroorganizmů, posiluje život kořenů rostlin a zvyšuje mikrobiální diverzitu v zahradě.

Snadné použití: Bokashi se snadno používá. Vše, co potřebujete, je Bokashi vědro a EM k výrobě vlastního Bokashi.

Nákladově efektivní : Bokashi je nákladově efektivní způsob, jak zlepšit půdu v ​​zahradě, protože má dlouhodobý účinek a skládá se především z organického odpadu a nevyžaduje drahá hnojiva.

Snižuje zápach: Bokashi snižuje nepříjemné pachy, které mohou vznikat při použití kompostu.

Bokashi a praktické tipy

Kuchyňské bokashi je tedy dlouhodobé hnojivo a po fermentaci v kbelíku se zahrabává do půdy. POZOR! Kvůli své vysoké kyselosti se zakopává daleko od rostlin a kořenů nebo se umístí do obrácených květináčů mezi rostliny. Bokashi lze na zahradě využít různými způsoby:

Zapracujte přímo do půdy:

Bokashi lze zapracovat přímo do půdy, buď před výsadbou, nebo jako hnojivo během růstu. Je důležité Bokashi dobře rozprostřít, aby dobře proniklo do půdy. Protože je Bokashi zpočátku velmi kyselé, mělo by se zapracovat do půdy ve vzdálenosti 10 cm od kořene.

Plnění Bokashi do hliněných květináčů:

Pokud chcete své kuchyňské Bokashi rychle a snadno rozmístit v zahradě a zároveň podpořit kvalitu půdy, můžete použít jednoduchou metodu. Stačí malé hliněné květináče, které naplníte hotovým kuchyňským Bokashi a dobře upěchujete. Květináče se pak postaví dnem vzhůru mezi zeleninu, květiny nebo kolem stromu. Půda získá všechny potřebné živiny z květináče a dokáže si je sama získat v dávkách, které potřebuje. Když kořeny vysílají impulsy, mikroorganizmy a půdní organizmy se aktivují a přinášejí živiny ke kořenům. Pro podporu životaschopnosti půdy se Bokashi nalije zředěný (200 ml na 10 l konev) na zakopané Bokashi nebo na hliněné květináče. 

Zalévání šťávou Bokashi:

Fermentací kuchyňského odpadu vznikají výluhy, které lze nalít na rostliny, aby jim dodaly živiny. Získaná Bokashi šťáva je krátkodobé hnojivo a aplikuje se jednou týdně v ředění cca 1:300 (3 ml šťávy s 1 l vody). Šťávu lze použít i k čištění odpadů v domácnosti. Doporučujeme ředit 1:100 (10 ml šťávy s 1 litrem vody).

Kompost Bokashi:

Hotové fermentované Bokashi lze také použít jako součást kompostovacího procesu. Za tímto účelem se organický odpad umístí do kompostovací nádoby spolu s hotovým Bokashi a po určitou dobu fermentuje. Vzniklý kompost lze následně využít ke zlepšení půdy na zahradě.

RUBRIKY

Kdy a jak často je nejlepší hnojit zahradu Bokashi?

Bokashi je účinné hnojivo s pomalým uvolňováním, které se úspěšně používá v mnoha zahradách. Neexistují však žádná univerzální pravidla, jak často a v jakém množství se má bokashi aplikovat. Dávkování závisí na požadavcích rostlin na živiny a je ovlivněno povětrnostními podmínkami a stavem půdy. Je důležité aplikovat dostatek účinných mikroorganizmů s Bokashi, aby se vytvořila rozmanitost ve světě půdy. Protože zdravá půda je klíčem k úspěšné sklizni. Každá zahrada a půda je jedinečná a vyžaduje individuální pozorování a úpravu dávkování Bokashi. Život je individuální, a tak je použití Bokashi v každé zahradě individuální záležitostí.

 

aplikace

bokashi

Zahradní a půdní aktivátor

čas aplikace

zeleninová zahrada200-500g na m2200 ml na 10 litrů vody2 týdny před výsadbou/pozdní podzim
zpracování kompostu2-5 kg ​​na m3200 ml na 10 lpo celý rok
Trávník200-500g na m2200 ml na 10 ljaro/pozdní podzim
ovocné stromy200-500g na m2200 ml na 10 ljaro/pozdní podzim
bobulovité keře200-1000g na m2200 ml na 10 ljaro
balkónové a hrnkové rostliny5 % do půdy v květináči200 ml na 10 lvegetační období
okrasné dřeviny200 g na m2200 ml na 10 ljaro
 

Návod k použití

Před každým prvním použitím rozprostřete na dno kompostéru 20 ml otrub pomocí odměrky. Větší kusy odpadu před vložením nakrájejte na menší kousky. Odpad dejte do kompostéru. Na každou novou vrstvu odpadu přidejte 20 ml otrub. Pro větší množství odpadu přidejte více otrub. Doporučujeme 20 ml na každých 5 cm odpadu. Pomocí lisu stlačte odpad a vytlačte vzduch, poté odpad přikryjte víkem.

Bokashi fermetovaná tekutina. Umístímě nádobku na bokashi tekutinu pod kohoutek.  Než kohoutek odšroubujeme, nakloníme kompostér v opačném směru než kohoutek, poté jej vyšroubujeme o 45 stupňů. Poté tekutinu slijte.

Kompostér naplňte přibližně 5 cm pod okraj. Obsah kompostéru vysypte do nádoby na bioodpad nebo obsah na dva týdny uzavřete, abyste získali základ pro prvotřídní kompost. 14 dní uleželý bio odpad hoďte na kompost nebo jej zahrabte do půdy. Tekutina Bokashi by měla být pravidelně vypouštěna

 Během fermentačního procesu, který probíhá v jednom kompostéru, použijte druhý pro sběr aktuálního bioodpadu. 

Co patří do kuchyňského kompostéru? Do kompostéru můžete vyhodit téměř veškerý bioodpad. Větší kusy potravin je vhodné nakrájet na menší kousky, přispějete tím k efektivnějšímu fermentačnímu procesu. Do kompostéru je povoleno vkládat tyto potraviny: ovoce a zeleninu, citrusové a banánové slupky, hotová jídla, vařené a syrové maso, sýry, ryby, jogurty, vejce, menší kosti, chléb, kávová sedlina, čajové sáčky, vybledlé květy, menší množství tkání, Do kompostéru nesmíte vkládat následující:  ocet, džus, mléko, olej, voda a další – velké kosti, popel, zvířecí výkaly

Co získáte používáním kompostéru?

Přírodní BOKASHI je směsí otrub smíchaných s melasou (cukr a voda), obohacená o užitečné mikroorganismy (bakterie mléčného kvašení, kvasinky, fotosyntetické organismy, aktinomycety a enzymatické aktivní houby). BOKASHI  v bioodpadu spouští  proces fermentace a zabraňuje hnilobě v kompotéru. Po ukončení fermentačního procesu si bioodpad zachovává všechny důležité živiny (zejména dusík), které by při běžném rozkladu byly zničeny. Fermentovaný bioodpad je surovinou pro prvotřídní kompost.

BOKASHI tekutina Fermentace je přirozený proces rozkladu bioodpadu pomocí mikroorganismů bez nepříjemných pachů. Odpad se rozkládá, ale při tom si zachovává všechny vitamíny a minerály. K dosažení tohoto procesu je nutné přidávat fermentované otruby  (Bokashi) pokaždé, když do kuchyňského kompostéru přidáte novou vrstvu odpadu,  což zajistí úspěch procesu fermentace.  Procesem fermentace se kompost zbavuje i některých pesticidů a dalších škodlivých látek.  Ze škodlivin se stávají prvky šetrné k životnímu prostředí.  Neředěná BOKASHI tekutina je vhodná pro údržbu odpadů a sanace septiků a může být velmi užitečná pro hubení plevele. Zředěná vodou je kvalitní  zálivkou pro rostliny plnou živin. 1:200 (1dl tekutiny na 20l vody).

ÚDRŽBA – kuchyňský kompostér na organický odpad doporučujeme propláchnout pod tekoucí vodou bez jakýchkoli čisticích prostředků, protože mohou zničit účinné mikroorganismy a přirozené prostředí v kompostéru. Kompostér je nutné při každém vyprázdnění rozebrat a vyčistit.

Upozornění: Odpadní směs v kuchyňském kompostéru ani tekutina Bokashi a otruby Bokashi nejsou vhodné ke konzumaci. Víko nesmí sloužit jako prkénko, ale pouze k likvidaci odpadu. Vhodné pro mytí nádobí na max. teplotě 55°C nebo v eko režimu. Nevystavujte výrobek přímému slunečnímu záření a nízkým teplotám.