Efektivní mikroogranizmy web

Přínosy EM v péči o domácí a hospodářská zvířata

Všechna zvířata, stejně jako lidé, těží z pozitivního mikrobiálního prostředí, které zabraňuje množení bakterií a podporuje probiotické mikroorganizmy.

Efektivní mikroorganizmy se osvědčily v chovu domácích i hospodářských zvířat. Slouží pro vnitřní podávání, při přípravě krmiv, péči o jejich životní prostředí, při hygieně a jako pomoc při nemocech a úrazech. 

Efektivní mikroorganizmy:

 • stabilizují zdraví zvířat
 • zlepšují trávení, metabolizmus a imunitní systém
 • podporují využití krmiva a tím snižují množství krmiva, zajišťují lesklou, měkkou a rovnoměrnou srst a opeření.
 • snižují zamoření mouchami a parazity
 • snižují nervozitu a vedou ke klidnější náladě
 • zlepšují plodnost
 • zajišťují lepší hojení zranění a nemocí
 • snižují svědění a zajišťují hojení otoků po napadení hmyzem
 • zabraňují tvorbě plísní v krmivu
 • snižují výpary čpavku a zápach exkrementů
 • udržují podestýlku a krmivo déle čerstvé
 • usnadňují čištění klecí a stájí a snižují frekvenci úklidu
 • usnadňují kompostování hnoje a zvyšují úrodnost půdy při rozmetání hnoje

 

dog-and-kitten-211503_1280

Odpovědnost za každou aplikaci vždy nese příslušný majitel zvířete. Nikdy byste proto neměli přimíchat EM do krmiva cizímu zvířeti, aniž byste byli požádáni, bez ohledu na to, jak nezbytné to může vypadat. O důležitosti zdravého osídlení bakterií je lepší si promluvit s majitelem. U všech aplikací je třeba pamatovat na to, že zvířata a efektivní mikroorganizmy jsou živé, takže v závislosti na okolnostech lze použití EM řešit i jinak, než je zde uvedeno v tipech níže na stránce. Vnitřní a vnější použití EM se vzájemně doplňují, protože zdraví srsti a opeření závisí také na trávení

Možné jsou mimo jiné následující aplikace:

 • Krmivo stříkejte mírně zředěným EM nebo po kapkách přidávejte čistý EM. Tento postup podporuje trávení. Neředěný EM byste neměli podávat přímo do tlamy, protože jeho kyselost časem poškodí zubní sklovinu
 • Do pitné vody dávejte EM šedé keramické kroužky
 • Do vody na koupel dejte šedé keramické kroužky a EM
 • Krmte Bokashi krmnou směsí
 • mytí zvířete EM, péče o tlapky, drápy a kopyta pomocí EM (v případě plísní lze ošetřit EM a EM keramickým práškem, vytvořte pastu, kterou naneste na postižená místa)
 • Stříkejte EM stání koní, klece, koše, boudy, pelíšky apod.
 • Čištěte příslušenství pomocí EM
 • Potřete bodnutí hmyzem EM
 • Ošetřete zranění EM
 • Do pelíšků domácích zvířat dávejte EM šedé keramické kroužky (vždy bezpečně tak, aby nedošlo k jejich požití,  např. zašité do tkaniny)
bird-4728857_1280

EM pro zvířata
  Nasbírané zkušenosti od farmářů a chovatelů

  Oční choroby

  Několikrát denně aplikujte kolem očí zředěné EM (10 ml) s vodou (100 ml). Reguluje bakteriální flóru v oku, snižuje zánět,  zmírňuje srůsty a snižuje náchylnost k alergiím.

  Upozornění: EM nesmí přijít do kontaktu s očima (neublíží, ale pálí to)

  Koupel pro zvířata

  3 až 10 EM šedých keramických kroužků  na 11 litrů vody, čím větší množství vody, tím méně trubek. Do každé koupele 100 ml EM na 10 l vody (čím větší množství vody, úměrně méně EM). Nepoužívejte s mýdlem, protože je alkalické.

  Frekvence výměny EM vody ke koupání závisí na počtu zvířat, teplotě a stupni znečištění, minimálně 1x týdně. Čím je voda teplejší, tím kratší jsou intervaly.

  Přidejte denně 1 až 2 ml EM do čerstvé koupelové vody okrasných ptáků a holubů, aby se voda používaná k péči o peří obohatila o bakterie. Jednou až dvakrát týdně připravujte koupel v 5 až 10 ml EM na litr vody. Vodu z koupele pak můžete použít na zahradě.

  Koupel podporuje péči o srst a peří, snižuje zamoření parazity a riziko infekce.

  Průjem

  Pokud zvířata trpí průjmem, lze je kromě lékařsky nezbytných opatření léčit následovně:

  Zajistěte dostateční příjem EM.

  Okolí zvířete, případně celé stádo, důkladně postříkejte EM (opakujte, dokud se situace nezlepší). Do pitné vody zvířat vložte EM šedé keramické kroužky (6ks/l vody, čím větší množství tím menší množství kroužků úměrně)

  Zevní léčba EM ovlivňuje celý mikrobiom včetně vnitřního. Pokud je zvíře již na EM zvyklé, lze EM aplikovat i zevně téměř neředěný. Pokud ne, zřeďte 1 díl EM 10 díly vody.

  Vyrovnává narušenou mikrobiální rovnováhu, snižuje vedlejší účinky syntetických léků, neutralizuje toxiny, chrání střevní sliznici a urychluje proces hojení.

  Běžná denní péče o zvíře

  Ředění pro vnější použití je flexibilní: 50 až 200 ml EM na 1 l vody. Frekvence závisí na znečištění životního prostředí. U pasoucích se zvířat také záleží na výskytu parazitů na pastvě. V tomto případě pomáhá nastříkat EM na končetiny.

  Nastříkejte na srst EM pomocí rozprašovače, koupejte zvířata v EM vodě nebo aplikujte EM houbičkou. U ošetřování domácích mazlíčků můžete EM roztírat po srsti rukama. To zvláště pomáhá pro posílení imunity, zajišťuje lesklou hustou srst, neutralizuje nepříjemné pachy a snižuje napadení parazity a mouchami. Odstraňuje ekzémy a svědění, chrání před cizí kolonizací a snižuje riziko infekce v případě poranění. Zdraví srsti závisí také na probiotické kolonizaci hrdla, žaludku a střev.

  Krmení

  Veškeré krmivo pro domácí zvířata je přirozeně osídleno mikroorganizmy. Vzhledem k tomu, že u kupovaného krmiva pro domácí mazlíčky tomu většinou kvůli technickému zpracování není a zbytky krmiva jsou často kontaminován nezdravými mikroorganizmy, jsou zde nápomocny EM.

  Pro podporu trávení jsou EM obecně přijímány společně s krmivem. Množství závisí na velikosti zvířete, kvalitě krmiva a potřebě.

   

  Včely

  Včelín, úl, vletový otvor, rám a okolí postříkejte 5 až 500 ml EM na 1l vody, 15 až 25 ml na úl.

  Med

  Ke každým 25l přidejte EM šedý keramický kroužek o průměru 35 mm nebo 10ks EM šedých keramických kroužků.

  Zajišťuje krémovější konzistenci, zabraňuje krystalizaci medu.

  Pitný reži pro včely

  Použijte 10% EM (tj. na 1l vody 100ml EM) a EM šedé keramické kroužky (na 1l 6ks).

  Léčba roztoče Varroa

  Podle návodu připravte roztok kyseliny šťavelové a přidejte EM. Kyselina šťavelová prochází přes kutikulu roztoče, okyseluje jeho vnitřní prostředí, až následně dojde k úhynu roztoče. Kyselina šťavelová rozleptá roztoči končetiny, takže roztoč ztrácí čich nebo i možnost přijímat potravu. Kyselina šťavelová prochází do těla roztoče skrz včelu, na níž se živí.

  Zimní krmení

  Přidejte 4 až 30 ml EM na 1l cukrového sirupu.

  Posiluje vitalitu včelstev, kompenzuje nedostatek kyseliny mléčné v důsledku krmení cukrem, podporuje látkovou výměnu, posiluje je proti parazitům, nemocem a epidemiím a zvyšuje míru přežití i v zimě. Zlepšuje vývoj mladých včel. Neutralizuje toxiny v životním prostředí, zabraňuje šíření spor plísní a uklidňuje kolonie.

  Krmte včely Bokashi směsí. Více info na blogu. 

  Chovné ryby

  Krmivo pro ryby postříkejte před krmením EM, v malých množstvích 3 až 6 ml čistého EM na 100g krmiva, 100ml EM na 10 kg krmiva.

  Podávejte Bokashi z jemných otrub a obilných slupek. Krmivo pro ryby smíchejte s jemným hotovým Bokashi a uchovávejte v teple ve vzduchotěsné nádobě při 20 až 25 °C asi 1 týden. 

  Akvárium nebo vodní plochu vybavte EM keramikou. 

  Zlepšuje účinnost krmiva, podporuje zdraví a růst, zvyšuje plodnost. Snižuje spotřebu vody, protože EM prodlužují intervaly čištění vody a krmivo se díky EM nekazí tak rychle.